Vertical Menu

CHOROBY GONAD

Jądra spełniają co najmniej dwie odrębne funkcje: wytwarzają po okresie doj-rzewania plemniki, a komórki śródmiąższowe Leydiga – męskie hormony płcio- we. Wytwarzanie androgenów pobudzane jest przez ICSH, a spermatogeneza przez FSH. Przed okresem pokwitania gonadotropiny te wydzielane są w bardzo małych ilościach. Czynność wewnątrzwydzielnicza jąder nie zależy od spermatogenezy: prawidłowe wytwarzanie androgenów może zachodzić także wtedy, kiedy w ogóle nie wytwarzane są plemniki. Odwrotna sytuacja nie jest możliwa, ponieważ androgeny są niezbędne do dojrzewania plemników. Najważniejszym androgenem jąder jest testosteron.

Niewiele wiadomo o wydzielaniu wewnętrznym jąder u dzieci. Wiadomo tylko, że istnieje, ale ma prawdopodobnie małe znaczenie. Wytwarzanie androgenów w jądrach zwiększa się wyraźnie od około 12 r. ż. Od tego wieku zaczyna się szybciej powiększać prącie i rozwijają się Wtórne cechy płciowe. W 2-3 lata później rozpoczyna się wytwarzanie plemników.

, .Dojrzały jajnik wytwarza dwa różne typy hormonów: estrogeny i progesteron. Estrogeny wytwarzane w otoczce wewnętrznej pęcherzyków pobudzają wzrost macicy, pochwy, sutków i wywołują rozwój innych wtórnych cech płciowych. Progesteron jest wytwarzany w komórkach luteinowych ciałka żółtego i jest „hormonem ciążowym”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *