Vertical Menu

Hormon kortykotropowy

Hormon kortykotropowy pobudza syntezę i wydzielanie hormonów sterydowych kory nadnerczy. Najsilniej -stymulowane jest wydzielanie glukokortykosterydów, słabszy jest wpływ ACTH na nadnerczową produkcję andrógenóvir, estrogenów i progesteronu. Wysoki poziom endo- lub egzogennych sterydów hamuje wydzielanie ACTH. Długie podawanie i nagłe odstawienie kortykosterydów może więc prowadzić do niewydolności kory nadnerczy wskutek zahamowania przysadki. Jest to zwykle niewydolność przejściowa i można jej zapobiec, zmniejszając stopniowo dawki przed odstawieniem leku sterydowego.

Hormony gonadotropowe (FSH i LH) są wydzielane w bardzo małych ilościach przed 11 r. ż. u dziewczynek i 12 r. ż. u chłopców. Od tego’wieku wydzielanie gonadotropin szybko wzrasta i pobudzona zostaje czynność gonad. Wydzielanie gonadotropin jest stałe u mężczyzn, a cykliczne u kobiet. FSH stymuluje rozwój jaj i plemników, a Lii reguluje powstawanie ciałka żółtego i komórek śródmiąższowych Leydiga. Estrogeny i andro- geny hamują wydzielanie gonadotropin.

Hormon antydiuretyczny warunkuje wchłanianie zwrotne wody w kanaliku dalszym i cewkach zbiorczych przez zwiększenie ich przepuszczalności dla wody. Bodźcem dla wydzielania ADH jest wzrost osmolarności płynu pozakomórkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *