Vertical Menu

Kuracja farmakologiczna

Kuracja farmakologiczna powinna trwać około 2 lat. W razie wystąpienia nawrotu należy ponowić próbę leczenia zachowawczego. Takim postępowaniem udaje się osiągnąć trwałą remisję u około 50’°/o dzieci.

Jeśli próbv leczenia farmakologicznego zawiodły^ zalecana jest częściowa ty- reoidektomia. Przed zabiegiem pacjent powinien być wr eutyreozie. Powikłaniem tyreoidektomii może być niedoczynność tarczycy, nawrót nadczynności, tężyczka (następstwo usunięcia przytarczyc) i porażenie strun głosowych. Zaletą tej metody jest krótki okres leczenia.

Wrodzona nadczynność tarczycy zdarza się tylko u dzieci matek z nadczynnością tarczycy. Noworodek jest niezwykle pobudzony, gorączkuje i mimo dobrego apetytu ubywa na wadze. Tętno i liczba oddechów są znacznie przyspieszone. Często stwierdza się wytrzeszcz i wole. PBI jest z reguły podwyższone. Objawy choroby u dziecka wywołuje LATS, przechodzący od matki przez łożysko. Po 1-3 tygodniach (czas, w którym LATS zostaje rozłożony) objawy ustępują samoistnie. Leczenie polega na podawaniu płynu Lugola, leków uspokajających i nawadnianiu dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *