Vertical Menu

Kwasica cukrzycowa

Jeśli objawy zapaści nie ustępują po stosowaniu roztworów NaCl i glukozy, dobre wyniki osiąga się przez podanie krwi albo plazmy (10 ml/kg przez 1-2 godziny). Nawadnianie dożylne można też rozpocząć za pomocą płynu Ringera (20 ml/kg w czasie pierwszej godziny) lub płynu Darrowa (50 ml/kg w czasie pierwszych dwóch godzin).

Kwasica cukrzycowa jest często wywołana przez infekcje w przypadku stwierdzenia współistniejącej • infekcji ważne jest szybkie podanie antybiotyku (w pierwszym okresie najlepiej dożylnie).

Karmienie doustne może być zwykle rozpoczęte w 12-14 godzin od zastosowania insuliny. Pod koniec pierwszej doby dieta powinna być płynna (roztwory glukozy, soki owocowe, soki z marchwi), potem półpłynna. Posiłki powinny być częste: w ciągu dnia co 2-3 godziny. Dobrze tolerowane są owoce i galaretki owocowe, mleko, zupy jarzynowe, chudy rosół. Po 1-2 dniach można stosować bardziej liberalną dietę, należy jednak przestrzegać ograniczenia tłuszczu. Pożądane jest podawanie witamin z grupy B i soli mineralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *