Vertical Menu

NADCZYNNOŚĆ KORY NADNERCZY

Nadczynność kory nadnerczy wywołana jest najczęściej hormonalnie czynnym guzem. Guzy kory nadnerczy mogą produkować glukokortykosterydy, mineralo- kortykosterydy, androgeny lub estrogeny.

Zespół Cushinga. Zespół Cushinga uwarunkowany jest nadmiernym wydzielaniem kortyzolu i charakteryzuje się szczególnym typem otyłości z nadciśnieniem. Najczęstszą przyczyną u dzieci jest złośliwy guz, zwykle rak kory nadnerczy rzadziej zespół wywołany jest obustronną hiperplazją kory nadnerczy. Określenie „choroba Cushinga” jest zarezerwowane tylko dla tych przypadków, w których przyczyną obustronnej hiperplazji nadnerczy jest zasadochłonny gruczolak przysadki. Wszystkie inne przypadki określamy jako „zespół Cushinga”.

Otyłość rzadko jest pierwszym objawem zespołu Gushinga u dzieci. Dotyczy ona twarzy (twarz „księżycowata“), szyi i tułowia, kończyny pozostają szczupłe. Do częstych objawów należy nadmierne owłosienie, trądzik i rozstępy skórne na biodrach, brzuchu i udach. Siła mięśniowa jest obniżona, często stwierdza się zaniki-.mięśniowe. Ciśnienie krwi z reguły jest podwyższone. U obu płci występują objawy wirylizacji, u dziewczynek wtórny brak miesiączki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *