Vertical Menu

Niektóre leki moczopędne

Niektóre leki moczopędne (tiazydy, kwas etakrynowy) wywołują u chorych z moczówką zmniejszenie diurezy. Obniżenie osmolarności osocza, które jest następstwem saluretycznego działania tych leków, zmniejsza pobudzenie ośrodka pragnienia. Antydiuretyczne działanie wykazuje także doustny środek hipoglike- mizujący – chloropropamid.

Hormony tarczycy to L-tyroksyna, L-trójjodotyronina i tyreokalcitonina. Ty- reokalcitonina jest czynnikiem hipokalcemicznym i z tego względu będzie omówiona w rozdziale o chorobach przytarczyc. Określenie „hormony tarczycy” będzie tu używane tylko w odniesieniu do tyroksyny i trójjodotyroniny. Działanie obu tych hormonów jest jakościowo takie samo, ale przy porównywaniu równoważnych ilości trójjodotyronina działa szybciej i silniej niż tyroksyna.

Hormony tarczycy przyspieszają większość procesów biologicznych. Pobudzają one czynność prawie wszystkich narządów, stymulują wzrost i rozwój. Można rozróżnić dwa odrębne typy fizjologiczne działania tych hormonów: .metaboliczne i metamorfotyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *