Vertical Menu

Niemowlęta z wrodzoną niedoczynnością tarczycy

Niemowlęta z wrodzoną niedoczynnością tarczycy są senne, apatyczne, jedzą niechętnie i krztuszą się przy karmieniu. Skóra tych dzieci jest chłodna, szorstka, często zaznaczona jest marmurkowatość. Zwraca uwagę duży brzuch często stwierdza się obecność przepukliny pępkowej. Jeśli dziecko nie jest leczone, objawy narastają. Rozwój psychoruchowy jest opóźniony (szczególnie rozwój mowy). Wzrost jest zahamowany. Włosy stają się szorstkie, łamliwe i łatwo wypadają. Napięcie mięśniowe jest obniżone.

Pewne objawy stają się wyraźniej widoczne u starszych dzieci. Mają one zwykle nisko osadzony nos, wąskie szpary powiekowe, stale otwarte usta, gruby i szeroki język, który niekiedy wystaje z ust. Proporcje ciała są dość charakterystyczne: duża głowa, szyja krótka i szeroka, brzuch uwypuklony, kończyny krótkie. Ząbkowanie z reguły jest opóźnione. Głos jest szorstki, chropawy. Stałym objawem jest uporczywe zaparcie.

U starszych dzieci z ciężką niedoczynnością tarczycy może wystąpić obrzęk śluzakowaty, który ujawnia się najwcześniej na powiekach, grzbietach dłoni i stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *