Vertical Menu

Nieprawidłowości kostne

Nieprawidłowości kostne w nadczynności przytarczyc są. następstwem resorpcji wszystkich składników kości. W miejscu resorpcji zachodzi niejednolita mineralizacja nowego zrębu, który jest niedojrzałą strukturą włóknistą. W kościach powstają charakterystyczne torbiele, guzy olbrzymiokomórkowe i ogniska zwyrodnienia włóknistego. Następstwem tych zmian są zniekształcenia i mnogie złamania. Bóle kostne – zwłaszcza grzbietu i nóg T-: mogą być tak silne, że poruszanie staje się niemożliwe.

Zaburzenia czynności nerek mają początkowo charakter czynnościowy i polegają na upośledzeniu stężania moczu. Później dochodzi do odkładania wapnia w miąższu nerek (nefrokalcynoza). Wydalanie nadmiernych ilości wapnia i fosforanów w moczu jest przyczyną kamicy i prowadzi do ciężkiej niewydolności nerek.

Oznaczanie poziomu hormonu przytarczyc rzadko tylko jest dostępne, dla celów praktycznych posługujemy się więc zwykle wskaźnikami pośrednimi. Poziom wapnia w surowicy jest podwyższony (często ponad 7 mEq/l), a poziom fosforanów obniżony. Aktywność fosfatazy alkalicznej we krwi jest zwiększona. Z reguły stwierdza się hiperkalcynurię i hiperfosforanurię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *