Vertical Menu

Obraz kliniczny hipoglikemi

Obraz kliniczny hipoglikemi jest zmienny, ale pewne objawy są dość cha-rakterystyczne. Do nich należą: osłabienie, uczucie głodu, zblednięcie, tachykar- dia, pocenie, rozszerzenie źrenic, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia mowy i widzenia, bóle głowy, drżenie mięśniowe, senność i drgawki. Część tych objawów zależy od wyrzucenia adrenaliny do krwi, część jest następstwem zaburzeń metabolicznych w centralnym układzie nerwowym. Glukoza jest pierwotnym źródłem energii dla komórek centralnego układu nerwowego. W ciągu minuty mózg zużywa około 95 mg glukozy stanowi to około 70°/o całkowitej produkcji glukozy w wątrobie. Dlatego też hipoglikemia objawia się głównie zaburzeniami czynności układu nerwowego i może prowadzić do^ jego trwałego uszkodzenia.

Po ustaleniu rozpoznania hipoglikemii należy dążyć do ustalenia jej przyczyny, w czym pomocne mogą być wywiady i badanie kliniczne, ale najwięcej danych wnoszą badania laboratoryjne (tabela 16).

Jedną z najczęstszych przyczyn hipoglikemii jest przedawkowanie insuliny u chorych na. cukrzycę. To powikłanie zostało omówione w rozdziale „Cukrzyca”, w części „Wstrząs insulinowy“.

http://casinopelit.vuodatus.net/lue/2016/07/pelata-bubble-craze-kolikkopeli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *