Vertical Menu

Poziom cukru we krwi

Poziom cukru we krwi na czczo jest często podwyższony, a tolerancja glukozy upośledzona. U dzieci mniej często niż u dorosłych występują zaburzenia elektrolitowe (hipernatremia i hipokaliemia) i eozynopenia. Nierzadko stwierdza się osteoporozę, której towarzyszą zwykle bóle kostne, a czasem samoistne złamania. Poziom 17-OHKS we krwi i wydalanie ich z moczem jest zwiększone, chociaż ilości wydalane są bardzo zmiennie z tego względu ważne jest kilkakrotne przeprowadzanie badań.

Dzieci z otyłością prostą mogą wykazać wiele cech zespołu Cushinga (rozstępy skórne, nadciśnienie, rozłożenie tkanki tłuszczowej, podwyższone wartości 17- -OHKS).

Różnicowanie polega na próbie zahamowania układu przysadkowo-nadner- czowego. Zwykle używa się w tym celu deksametazonu, który badany otrzymuje w dawce 0,5 mg co 6 godzin przez dwa dni. U ludzi zdrowych i w otyłości prostej powoduje to zmniejszenie wydalania 17-OHKS w drugiej dobie poniżej 2,5 mg (spadek o 50’% lub więcej). U pacjentów z zespołem Cushinga wydalanie 17-OHKS zmniejsza się nieznacznie lub pozostaje nie zmienione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *