Vertical Menu

Przełom nadnerczowy

Najczęstszą i najważniejszą przyczyną przewlekłej niewydolności kory nadnerczy u dzieci jest prawdopodobnie jatrogenna przejściowa niewydolność u pacjentów otrzymujących glukokortykosterydy i po przerwaniu ich podawania. Podawanie glukokortykosterydów powoduje zahamowanie uwalniania ACTH, a tym samym zahamowanie wytwarzania endogennego kortyzolu i w efekcie końcowym zanik kory nadnerczy. Okresowe podawanie ACTH w czasie kuracji glu- kokortykosterydami nie zapobiega zanikowi kory, ponieważ zaburzony jest tu prawdopodobnie podwzgórzowy mechanizm uwalniania ACTH. Wydaje się, że najlepszą metodą zapobiegania jest podawanie glukokortykosterydów w jednej dawce, co drugi dzień.

Przewlekła niewydolność kory nadnerczy rozwija się stopniowo. Pierwszym objawem jest zwykle osłabienie, utrata łaknienia, ubytek wagi, które prowadzą do wyniszczenia. Często występują wymioty, bóle brzucha i biegunka. Niektórzy pacjenci mają brązowe przebarwienia skóry na dłoniach, okolicy narządów płciowych, pach, sutków i pępka. Stężenie sodu i chloru w osoczu jest obniżone, a potasu podwyższone. Poziom glukozy we krwi jest niski. Częstym objawem jest eozynofilia. Przeglądowe zdjęcie jamy brzusznej ujawnia niekiedy zwapnienia w okolicy nadnerczy (ryc. 156). Pacjenci z niewydolnością kory nadnerczy wykazują upośledzenie zdolności wydalania wody (u osób zdrowych ponad 70^/0 podanej wody wydalone jest w ciągu 4 godzin). Wydalanie 17-OHKS w moczu jest obniżone. Po podaniu ACTH wydalanie 17-OHKS pozostaje niskie (u zdro-wych lub we wtórnej niedoczynności kor)’ nadnerczy wydalanie wzrasta 3-•

-10-krotnie). Przełom nadnerczowy u pacjentów z niewydolnością kory nadnerczy zdarza się stosunkowo często i najczęściej wywołuje go ostra infekcja. Jest to stan groźny i może prowadzić do śmierci chorego. W obrazie klinicznym dominują objawy niewydolności krążenia: skóra jest blada z odcieniem sinawym, chłodna tętno jest przyspieszone i słabo wypełnione, ciśnienie krwi niskie. Chory jest zamroczony lub podniecony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *