Vertical Menu

Przy niedoborze ACTH Metopiron

Przy niedoborze ACTH Metopiron nie ma wpływu na wydalanie kortykosterydów. Po ustaleniu rozpoznania niedoczynności przysadki należy z kolei odpowiedzieć na pytanie, czy nie jest ona skutkiem obecności guza wewnątrzczaszko- wego. W związku z tym ważne jest okresowe uważne badanie dna oka i pola widzenia.

Karłowatość przysadko- w a stanowi szczególną postać niedo-czynności przysadki u dzieci. Poza niedoborem hormonów tropowych manifestują się tu bowiem skutki niedoboru STH. W rzadkich przypadkach niedobór hormonu wzrostu może być izolowany, wtedy pozostałe funkcje przysadki są zachowane.

Dzieci z karłowatością przysadkową p iK,. -n • i u t i • ił maja po urodzeniu prawidłową długość Kyc. 131. Dziewczynka 17-letnia z kario- . . . . watością przysadkową – a. Obok zdrowa * wagę. Zahamowanie wzrostu ujawnia dziewczynka .4,5-lętnia ^ !6 – się zwykle między 2 a 4 r. ż. Zarośnięcie

przynasad jest opóźnione, co umożliwia wzrost v/ wieku, kiedy zdrowe osoby przestają już rosnąć. Głowa – osadzona na krótkiej szyi –jest okrągła, a tWarz szeroka z obniżoną nasadą nosa. Żuchwa i podbródek są słabo wykształcone, zęby wyrzynają się ż opóźnieniem. Skóra, szczególnie na twarzy, jest pomarszczona i pofałdowana. Stosunek długości kończyn do całego ciała jest prawidłowy, ale dłonie i stopy są małe. Brak jest owłosienia pod pachami i w okolicy narządów płciowych. Narządy płciowe są niedorozwinięte, a dojrzewanie płciowe nie występuje lub jest znacznie opóźnione. Rozwój psychiczny jest prawidłowy.

Karłowatość przysadkowa jest chorobą rzadką i należy tu podkreślić, że większość przypadków nawet znacznego niedoboru wzrostu wywołana jest nieprawidłowościami rozwoju kośćca, zaburzeniami metabolicznymi, zaburzeniami w odżywianiu i przewlekłymi chorobami, które hamują proces wzrostu. W stanach tych zwykle nie występują objawy niedoczynności przysadki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *