Vertical Menu

Przy pojawieniu się płynu z domieszką krwi

Jeżeli przy wprowadzaniu igły napotyka się na twardy opór (kość), nie należy robić prób pokonania go, lecz trzeba cofnąć igłę i zmieniając kierunek odpowiednio do sytuacji, posunąć ją ku przodowi. Jeżeli po wyjęciu przetyczki nie otrzyma się płynu, to albo igła została wbita za płytko (u niemowląt przestrzeń podoponowa jest na głębokości 2-3 cm, u starszych dzieci – 3-7 cm, albo nakłucie zostało wykonane obok kanału. Należy wtedy po włożeniu przetyczki posunąć igłę głębiej lub wyjąć ją całkowicie i jeszcze raz wykonać nakłucie ściśle w środkowej linii ciała.

Przy pojawieniu się płynu z domieszką krwi co świadczy o skaleczeniu igłą żyły w kanale kręgowym – należy poczekać, aż spływający płyn stanie się zupełnie przezroczysty. Jeżeli płyn nie oczyszcza się i nie pomaga lekkie obrócenie igły, należy wykonać nakłucie drugi raz, wbijając nową igłę o jedną przestrzeń wyżej.

Podczas nakłucia lędźwiowego przed pobraniem płynu powinno się zmierzyć jego ciśnienie za pomocą manometru zegarowego ze skalą wycechowaną w milimetrach słupa wody. Prawidłowe ciśnienie płynu u młodszych dzieci w pozycji leżącej wynosi od 45 do 90, a u starszych około 150 mm słupa wody. Podczas krzyku i u dzieci niespokojnych pomiary ciśnienia nie mają wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *