Vertical Menu

Różnicowanie między moczówką prostą nerkową

Rezerwę ADH i reakcję na egzogenny hormon można określić próbą Cartera- -Robbinsa. Polega ona na podanu dożylnym hipertonicznego roztworu NaCl, co u ludzi zdrowych przez pobudzenie wydzielania ADH powoduje zmniejszenie diurezy. Ta część próby pozwala wykluczyć psychogenną polidypsję.

Różnicowanie między moczówką prostą nerkową a przysadkową polega na określeniu reakcji na egzogenny ADH. Rokowanie zależy od etiologii moczówki. U pacjentów z guzem mózgu jest zwykle niepomyślne. Jeśli moczówka jest następstwem urazu, objawy mogą po pewnym czasie samoistnie ustąpić.

Leczenie powinno polegać na usunięciu czynnika etiologicznego. Najczęściej jest to jednak niemożliwe i w tej sytuacji leczenie pozostaje objawowe. Polega ono na podawaniu parenteralnym preparatów ADH. Najdogodniejszą – ze względu na stopniowe wchłanianie – postacią leku są roztwory olejowe ADH (Pitressin). Dawki należy ustalać indywidualnie w zależności od zapotrzebowania pacjenta. Preparaty ADH w postaci tabaczki do nosa wywołują często objawy alergiczne.

Jedna odpowiedź na „Różnicowanie między moczówką prostą nerkową

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *