Vertical Menu

Rozpoznanie napadu drgawkowego

Obraz kliniczny: najczęściej nagle dziecko blednie, traci przytomność, wywraca gałki oczne ku górze, następnie pojawiają, się uogólnione, symetryczne skurcze kloniczne mięśni tułowia i kończyn. Niekiedy napad zaczyna się pojedynczymi drgnięciami kończyn lub mięśni tułowia szyblco uogólniającymi się. Często napad ogranicza się do fazy tonicznej, bez następowych drgawek klonicz- nych. Po napadzie trwającym zwykle kilka minut dziecko szybko wraca do przytomności. W rzadkich przypadkach drgawki mogą przedłużać się do kilkunastu minut lub następują seriami, z krótkimi przerwami. Stan taki można. określić jako stan drgawkowy.

Rozpoznanie napadu drgawkowego nie jest trudne, jeśli lekarz ma możność osobistej obserwacji dziecka. Natomiast, jeżeli opiera się na wywiadach, powinien pamiętać, iż drżenia, dreszcze, wzdrygnięcia, napady krztuszenia się, a nawet onanizm (samogwałt) mogą być błędnie interpretowane przez matki jako drgawki.

” W każdym przypadku należy dążyć do wyjaśnienia etiologii napadu drgawkowego. W drgawkach u niemowląt przebiegających z podwyższoną ciepłotą ciała konieczne jest przebadanie dziecka w szpitalu i wykonanie nakłucia lędźwiowego. Należy też przeprowadzić badania laboratoryjne – jonogram, poziom cukru i mocznika w surowicy krwi celem ustalenia, czy przyczyną drgawek nie są zaburzenia metaboliczne. Gdy drgawki powtarzają się co pewien czas, należy wykonać badanie eeg, przeglądowe zdjęcie czaszki i badanie dna oczu. Pozwoli to na wykluczenie czy potwierdzenie organicznych uszkodzeń mózgu, padaczki, jak i guzów mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *