Vertical Menu

W komórkach beta

W komórkach beta zmagazynowane jest około 200 jednostek insuliny, z czego w ciągu doby uwalnia się do krwi około 50 jednostek. Prawie połowa uwolnionej z trzustki insuliny wychwytywana jest przez komórki wątroby. Czas półtrwa- nia insulin}- we krwi wynosi 15 – 35 minut. Hormon rozkładany jest przez in- sulinazy, rozszczepiające łańcuchy A i B.

Insulina działa głównie na zużytkowanie glukozy, umożliwiając jej transport przez błony komórkowe (działanie szybkie), a także regulując metabolizm tego cukru już wewnątrz komórek (działanie opóźnione). Wiele efektów metabolicznych insuliny nie daje się jednak wyjaśnić wpływem na ‚zużytkowanie glukozy. Należy do nich wpływ na transport aminokwasów i syntezę białek, na zahamowanie lipoliży w tkance tłuszczowej i syntezę kwasów tłuszczowych w wątrobie.

Najbardziej specyficzną metodą oznaczania insuliny jest metoda radioimmu- nologiczna, w której wykorzystano kompetycję insuliny znajdującej się w osoczu z insuliną 131I w stosunku do przeciwciał antyinsulinowych. Insulina oznaczana metodą radioimmunologiczną (IRI) znika z krwi po usunięciu trzustki. Inne metody oznaczania insuliny polegają na określaniu insulinopodobnej aktywności osocza (ILA) w układach biologicznych (np. określając wprost wychwytywanie glukozy przez mięsień lub wytwarzanie C02 z glukozy przez tkankę tłuszczową). Pewną aktywność ILA w osoczu stwierdza się po usunięciu trzustki i po dodaniu specyficznych przeciwciał antyinsulinowych. ILA stanowi prawdopodobnie odrębny od insuliny układ hormonalny lub enzymatyczny, ale nie jest to – jak przypuszczano dotychczas – postać insuliny związanej z białkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *