Vertical Menu

W rozpoznaniu różnicowym

Głównym objawem moczówki prostej jest wielomocz i wzmożone pragnienie. Diureza może przekraczać 10 litrów. Ciężar właściwy moczu jest niski (1,001-1,006) i tylko w okresie znacznego odwodnienia może być nieco wyższy. W postaci dziedzicznej moczówki objawy występują w pierwszych dniach życia u noworodków szybko dochodzi do odwodnienia i zapaści, a dzieci nie leczone mogą zginąć. U dzieci starszych pierwszym objawem choroby może być moczenie nocne. Wzmożone pragnienie i stała tendencja do odwodnienia powodują opóźnienie rozwoju psychicznego i fizycznego. U starszych dzieci w związku z wstrzymywaniem oddawania moczu może dochodzić do znacznego powiększenia pęcherza moczowego.

Jeśli moczówkę wywołuje guz wewnątrzczaszkowy, dołączyć się mogą po pewnym czasie objawy neurologiczne. Zniszczenie przez proces chorobowy także przedniego płata przysadki powoduje złagodzenie objawów moczówki.

W rozpoznaniu różnicowym muszą być brane pod uwagę inne choroby przebiegające z wielomoczem: przewlekła niewydolność nerek, nefropatia w hiperkal- cemii i w niedoborze potasu, moczówka prosta nerkowa i nerwica pragnieniowa (polydipsia psychogenes).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *