Vertical Menu

Wole sporadyczne

Wole sporadyczne jest najczęstszym typem wola i występuje zwykle u dziewczynek w okresie pokwitania. Powszechnie uważa się, że wole1 jest skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na hormony tarczycy w okresie dojrzewania płciowego, co jest wyrównywane przez hiperplazję gruczołu. Takie tłumaczenie jest jednak niewystarczające, ponieważ nie wyjaśnia, dlaczego wole występuje tylko u niektórych dzieci, prawie zawsze są to dziewczynki, a często występuje rodzinnie. Wydaje się tu odgrywać rolę łagodny defekt biochemiczny syntezy lub rozkładu hormonów tarczycy. W olbrzymiej większości przypadków kompensacyjny przerost gruczołu wystarcza dla utrzymania eutyreozy.

Znacznie rzadziej przyczyną wola sporadycznego jest stosowanie leków „wo- lotwórczych“, jodków, PAS-u, kobaltu i rezorcynolu. Gromadzenie 131I w gruczole jest zwykle podwyższone, inne próby czynnościowe tarczycy wypadają prawidłowo.

Leczenie polega na podawaniu hormonów tarczycy (najczęściej stosuje się suszoną tarczycę w dawce 0,06-0,18 g na dobę przez rok lub dłużej). Wcześnie rozpoczęte leczenie daje dobre efekty (zmniejszenie wola), ale jeśli leczenie rozpoczęto w kilka lat po wystąpieniu wola, dobre wyniki osiąga się w około 50°/o przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *