Vertical Menu

Wytrzeszcz

Jednym z głównych objawów choroby jest tachykardia. Ciśnienie skurczowe krwi jest podwyższone lub prawidłowe, natomiast rozkurczowe jest z reguły obniżone (wzrost amplitudy tętna). Objętość wyrzutowa serca jest zwiększona. Następstwem przeciążenia serca może być niewydolność krążenia.

Wytrzeszcz jest stałym objawem choroby, chociaż u dzieci rzadko bywa wybitny. Poza wytrzeszczem stwierdzić można także objaw Graefego (przy spojrzeniu w dół górna powieka opada z opóźnieniem, przez co uwidacznia się twardówka), objaw Stellwaga (rzadkie mruganie), objaw Dalrymple’a (poszerzenie szpary powiekowej) i objaw Moebiusa (zaburzenie konwergencji). Te objawy oczne – poza wytrzeszczem – są wyrazem miopatii w nadczynności tarczycy, manifestującej się także osłabieniem siły mięśniowej.

PBI, BEI i wychwytywanie jodu radioaktywnego są z reguły podAvyższone. Poziom cholesterolu często jest obniżony. Przełom tarczycowy może wystąpić nagle, jako ostry początek choroby, ale częściej występuje po przerwaniu leczenia lub po tyreoidektomii u pacjentów nieodpowiednio przygotowanych do zabiegu. Charakteryzuje się wybitnym pobudzeniem psychoruchowym, wysoką gorączką, tachykardią i nadciśnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *