Vertical Menu

ZESPÓŁ FROHLICHA – BABIŃSKIEGO

Każdy z czynników, które uszkadzają podwzgórze, może wywołać ten zespół cechujący się otyłością i niedorozwojem płciowym. Najczęstszą przyczyną jest craniopharyngioma lub zejście zapalenia mózgu. Przysadka jest zwykle prawidłowa, a zmiany znajdują się najczęściej w okolicy guza popielatego. Otyłość dotyczy przede wszystkim tułowia. Chłopcy mają kobiece proporcje ciała jądra są małe, a prącie często ukryte jest w fałdach tkanki tłuszczowej. U dziewczynek nic występują krwawienia miesięczne. U obu płci stwierdza się brak owłosienia części płciowych i opóźnienie rozwoju kośćca. Niektórzy chorzy mają także mo- czówkę prostą.

Zespół Fróhlicha-Babińskiego rozpoznawany jest niekiedy błędnie u osobników otyłych, u których pokwitanie jest opóźnione. ZESPÓŁ LAURENCE-MOON-BIEDLA

Jest to defekt rozwojowy podwzgórza lub strefy ektopicznej przodomózgowia, mający charakter zaburzenia dziedzicznego. Choroba charakteryzuje się otyłością, polidaktylią lub syndaktylią, barwnikowym zapaleniem siatkówki, zahamowaniem rozwoju umysłowego i niedorozwojem płciowym. Pełny zespół objawów występuje tylko u Va chorych. Po pewnym czasie dochodzi do ślepoty, dołączają się zaburzenia psychiczne. Nie znamy leczenia tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *