Vertical Menu

ZESPOŁY ZABURZENIA ŚWIADOMOŚCI

Śpiączka (coma) charakteryzuje się zupełną utratą przytomności, z całkowitym brakiem reakcji na wszelkie bodźce, ze zniesieniem odruchów fizjologicznych. Śpiączkę obserwuje się najczęściej w zapaleniach opon i mózgu, po ciężkich urazach czaszki, w cukrzycy nie leczonej, schorzeniach wątroby i. mocznicy.

Odrętwienie (sopor). W tym stanie dziecko również jest nieprzytomne, ale reaguje na silne bodźce bólowe, na zimno i gorąco. Odruchy fizjologiczne są zachowane. Odrętwienie często poprzedza stan śpiączkowy obserwuje się je w poprzednio wymienionych schorzeniach, a także u niemowląt w stanach odwodnienia i w chorobach zakaźnych.

Zamroczenie (obnubilatio) charakteryzuje się zwężeniem pola świadomości i brakiem orientacji w miejscu, czasie, otoczeniu i własnej osobowości. W okresie zamroczenia dziecko nie ma poczucia choroby, a jego działanie ma charakter impulsywny, popędowy, często nawet automatyczny. W niektórych stanach za- mroczeńiowych postępowanie dziecka może być zborne, a jego związki myślowe uporządkowane, tak że otoczenie może w chorym dziecku nie zauważyć nic uderzającego, choć często w stanach tych występuje rozszczepienie osobowości: dziecko czuje się wtedy kimś innym, podaje się za kogoś innego i ma cechy charakterologiczne sobie obce. Stany te zwie się zamroczeniem jasnym (obnubilatio lućida). Występują one głównie w padaczce skroniowej, są pokryte całkowicie niepamięcią, to znaczy, że gdy stan ten ustąpi, dziecko- nie pamięta swych przeżyć z tego okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *